Connect with us

House of Reps

LIST OF ELECTED MEMBERS OF HOUSE OF REPRESENTATIVES.

Published

on

 

 

 

ABIA STATE (8)

 

 

1 ABA NORTH / ABA SOUTH SUPPLEMENTARY

 

2 AROCHUKWU / OHAFIA NKOLE UKO NDUKWE   PDP

 

3 BENDE BENJAMIN OKEZIE KALU APC

 

4 IKWUANO / UMUAHIA NORTH / UMUAHIA SOUTH

 

SAMUEL IFEANYI ONUIGBO PDP

 

5 ISIALA NGWA NORTH /SOUTH –

 

DARLINGTON NWOKOCHA PDP

 

6 ISUIKWUATO / UMUNEOCHI

 

NKEIRUKA C. ONYEJEOCHA APC

 

7 OBINGWA / OSISIOMA / UGWUNAGBO

 

SOLOMON ADAELU PDP

 

8 UKWA EAST / UKWA WEST

 

UZOMA NKEM ABONTA PDP

 

 

 

ADAMAWA STATE (8)

 

9 DEMSA / LAMURDE / NUMAN

 

KWAMOTI BITRUS LAORI PDP

 

10 FUFORE / SONG

 

MUHAMMED MUSTAFA SAIDU PDP

 

11 GANYE / JADA / MAYO BELWA / TOUNGO

 

ABDULRAZAK SA’AD NAMDAS APC

 

12 YOLA NORTH / YOLA SOUTH/ GIREI

 

ABDULRAUF ABDULKADIR MODIBBO APC

 

13 GOMBI / HONG

 

YUSUF BUBA YAKUB APC

 

14 GUYUK / SHELLENG

 

GIBEON GOROKI PDP

 

15 MADAGALI / MICHIKA

 

ZAKARIA DAUDA NYAMPA PDP

 

16 MAIHA / MUBI NORTH / MUBI SOUTH

 

JAAFAR ABUBAKAR MAGAJI APC

 

 

 

AKWA IBOM STATE (10)

 

 

17 ABAK / ETIM EKPO / IKA

 

ANIEKAN JOHN UMANAH PDP

 

18 EKET / ESIT EKET / IBENO / ONNA

 

IFON PATRICK NATHAN PDP

 

19 IKOT EKPENE / ESSIEN UDIM / OBOT AKARA

 

IKONG NSIKAK OKON PDP

 

20 ETINAN / NSIT IBOM / NSIT UBIUM

 

ONOFIOK AKPAN LUKE PDP

 

 

 

21 UYO / URUAN /NSIT ATAI / ASUTAN / IBESIKPO

 

ENYONG MICHAEL OKON PDP

 

 

22 ITU /IBIONO IBOM

 

ARCHIBONG HENRY OKON PDP

 

 

23 IKONO / INI

 

EMMANUEL UKPONG-UDO EFFIONG PDP

 

 

24 IKOT ABASI / MKPAT ENIN/ EASTERN OBOLO

 

FRANCIS CHARLES UDUYOR PDP

 

 

25 MBO / OKOBO / ORON /UDUNG UKO / URUE OFFONG ORUKO SUPPLEMENTARY

 

 

26 UKANAFUN /ORUK ANAM /

 

UNYIME JOSIAH IDEM PDP

 

 

 

 

ANAMBRA STATE (11)

 

 

27 AGUATA M APGA SUPPLEMENTARY

 

 

 

28 ANAMBRA EAST / ANAMBRA WEST

CHINEDU BENJAMIN OBIDIGWE APGA

 

 

29 AWKA NORTH / AWKA SOUTH

ONWUASO CHINEDU PDP

 

 

30 IDEMILI NORTH / IDEMILI SOUTH SUPPLEMENTARY

 

 

31 IHIALA

IFEANYI CHUDY MOMAH APGA

 

32 NJIKOKA / DUNUKOFIA / ANAOCHA

 

AYIKA VALENTINE OGBONNA PDP COURT ORDER

 

 

33 NNEWI NORTH / NNEWI SOUTH / EKWUSIGO

CHRIS EMEKA AZUBOGU PDP

 

34 OGBARU

ONYEMA CHUKWUKA WILFRED PDP

 

35 ONITSHA NORTH / ONITSHA SOUTH

 

LYNDA CHUBA IKPEAZU PDP

 

 

36 ORUMBA NORTH / ORUMBA SOUTH

 

EZENWANKWO OKWUDILI APGA

 

37 OYI / AYAMELUM

 

OFUMELU VINCENT EKENE PDP

 

 

 

BAUCHI STATE (12)

 

38 ALKALERI / KIRFI

 

MOHAMMED MUSA PALI APC

 

 

39 BAUCHI

 

ABDULLAHI YAKUBU SHEHU PRP

 

40 BOGORO / DASS / TAFAWA BALEWA

 

YAKUBU DOGARA PDP

 

41 DARAZO / GANJUWA

 

MANU SORO MASUR APC

 

 

42 GAMAWA

 

GARBA GOLOLO MOHAMMED APC

 

43 SHIRA/ GIADE

 

ABUBAKAR FAGGO KANI APC

 

 

44 JAMA’ARE /ITAS-GADAU

 

UBA BASHIR MASHEMA APC

 

 

45 KATAGUM

 

UMAR ABDULKADIR SARKI PRP

 

 

46 MISAU / DAMBAM MAKAMA

 

MISAU IBRAHIM APC

 

 

47 NINGI / WARJI

 

ABDULKADIR SA’AD ABDULLAHI APC

 

 

48 TORO

 

MUDA LAWAL UMAR APC

 

49 ZAKI SUPPLEMENTARY

 

 

 

 

 

 

 

BAYELSA STATE ( 5 )

 

 

50 BRASS / NEMBE

 

ISRAEL SUNNY GOLI APC

 

51 EKEREMOR / SAGBAMA

 

AGBEDI FREDERICK YEITIEMONE PDP

 

 

52 YENAGOA /KOLOKUMA OPOKUMA

 

STEPHEN SINIKIEM AZAIKI PDP

 

 

53 OGBIA OBUA

 

AZIBAPU FRED PDP

 

 

54 SOUTHERN IJAW

 

PREYE INFLUENCE GOODLUCK OSEKE APC

 

 

 

 

BENUE STATE ( 11)

 

 

55 ADO / OGBADIGBO / OKPOKWU

 

FRANCIS OTTAH AGBO PDP

 

 

56 APA / AGATU SUPPLEMENTARY

 

 

57 BURUKU KPAM

 

JIMIN SOKPO PDP

 

 

58 GBOKO / TARKA

 

JOHN DYEGH APC

 

59 GUMA / MAKURDI

 

MZONDU BENJAMIN BEM PDP

 

 

60 GWER EAST / GWER WEST

 

MARK TERSEER GBILLAH PDP

 

 

61 KATSINA ALA / UKUM / LOGO

 

IORKYAW RICHARD GBANDE PDP

 

62 KONSHISHA / VANDEIKYA SUPPLEMENTARY

 

 

63 KWANDE / USHONGO

 

TYOUGH ROBERT AONDONA PDP

 

 

64 OJU / OBI DECLARATION MADE UNDER DURESS

 

 

 

BORNO STATE (10)

 

66 KUKAWA / MOBBAR/ ABADAM / GUZAMALA

MALLAM BUKAR GANA APC

 

 

67 ASKIRA – UBA / HAWUL

 

HARUNA MSHELIA APC

 

 

68 BAMA / NGALA / KALA –BALGE

ZAINAB GIMBA F\ APC

 

69 BIU / KWAYA – KUSAR / SHANI/ BAYO

 

MUKTAR BETARA ALIYU APC

 

 

70 DAMBOA / GWOZA CHIBOK /

 

AHMADU USMAN JAHA APC

 

 

71 DIKWA / MAFA / KONDUGA

IBRAHIM MOHAMMED BUKAR APC

 

 

72 JERE

SATOMI ALHAJI AHMED APC

 

73 KAGA / GUBIO / MAGUMERI

 

USMAN ZANNAH APC

 

74 MAIDUGURI METROPOLITAN

 

ABDULKADIR RAHIS APC

 

75 MONGUNO / NGANZAI/ MARTE

 

MOHAMMED TAHIR MONGUNO APC

 

 

 

CROSS RIVER STATE (8)

 

76 YAKURR /ABI CANDIDATE YET TO BEDETERMINED APC COURT ORDER

 

 

77 AKAMKPA / BIASE

DANIEL EFFIONG ASUQUO PDP

 

 

78 CALABAR SOUTH/ AKPABUYO / BAKASSI

ESSIEN EKPENYONG AYI PDP

 

 

79 OBANLIKU / OBUDU/ BEKWARA

OCHIGLEGOR IDAGBO PDP

 

80 IKOM /BOKI

 

CHRISTOPHER NGORO AGIBE PDP

 

81 CALABAR MUNICIPAL /ODUKPANI

 

ETA MBORA EDIM PDP

 

 

82 OBUBRA /ETUNG

 

MICHAEL ETABA IROM PDP

 

 

83 OGOJA / YALA

 

JARIGBE AGOM JARIGBE PDP

 

 

 

 

DELTA STATE (10)

 

84 ANIOCHA NORTH / ANIOCHA SOUTH / OSHIMILI NORTH /

 

NDUDI GODWIN ELUMELU PDP

 

 

85 BOMADI / PATANI

 

EBOMO NICHOLAS MUTU PDP

 

 

86 BURUTU

 

JULIUS GBABOJOR PANDI PDP

 

 

87 ETHIOPE EAST / ETHIOPE WEST

 

BEN ROLAND IGBAKPA PDP

 

 

 

 

 

88 IKA NORTH EAST / IKA SOUTH

 

VICTOR ONYEMAECHI NWOKOLO PDP

 

 

89 ISOKO NORTH / ISOKO SOUTH

 

OGOR LEONARD OKUME PDP

 

 

90 NDOKWA EAST/ NDOKWA WEST / UKWUANI

 

OSSAI NICHOLAS OSSAI PDP

 

 

91 OKPE / SAPELE / UVWIE

 

OBERUAKPEFE ANTHONY AFE PDP

 

 

92 UGHELLI NORTH / UGHELLI SOUTH/

 

UDU WAIVE EJIROGHENE FRANCIS APC

 

 

93 WARRI NORTH / WARRI SOUTH / WARRI SOUTH WEST

 

THOMAS EREYITOMI PDP

 

 

 

 

EBONYI STATE (6)

 

94 ABAKALIKI / IZZI

 

SYLVESTER OGBAGA PDP

 

 

95 AFIKPO NORTH / AFIKPO SOUTH

 

IGARIWEY IDUMA ENWO PDP

 

 

 

96 EBONYI / OHAUKWU

 

CHUKWUMA ALUGBALA NWAZUNKU PDP

 

 

97 EZZA NORTH / ISHIELU

 

ANAYO EDWIN NWONU PDP

 

 

98 EZZA SOUTH / IKWO

 

OGBEE LAZARUS NWERU PDP

 

 

99 IVO / OHAOZARA / ONICHA

MAKWE LIVINUS MAKWE PDP

 

 

 

EDO STATE (9)

 

100 AKOKO EDO

 

AKPATASON OHIOZOJEH PETER APC

 

 

101 EGOR / IKPOBA

 

OKHA JUDE ISE-IDEHEN PDP

 

 

 

102 ESAN CENTRAL / ESAN WEST /

 

IGUEBEN JOE EDIONWELE PDP

 

 

103 ESAN NORTH EAST / ESAN SOUTH EAST

 

SERGIUS OSEASOCHIE OGUN PDP

 

 

104 ETSAKO CENTRAL/ ETSAKO EAST / ETSAKO WEST

 

JOHNSON EGWAKHIDE OGHUMA APC

 

105 OREDO

 

OGBEIDE-IHAMA OMOREGIE PDP

 

 

106 ORHIONMWON / UHUNMWODE

 

PATRICK AISOWIEREN APC

 

 

107 OVIA NORTH EAST / OVIA SOUTH WEST

 

IDAHOSA DENIS PDP

 

 

108 OWAN EAST / OWAN WEST

 

JULIUS IHONVBERE APC

 

 

EKITI STATE (6)

 

 

109 ADO EKITI / IREPODUN IFELODUN

 

FATOBA OLUSOLA STEVE APC

 

 

110 IJERO / EKITI WEST / EFON

 

OGUNLOLA OMOWUMI OLUBUNMI APC

 

 

111 EKITI SOUTH WEST / IKERE / ISE ORUN

 

ADARAMODU ADEYEMI RAPHAEL APC

 

 

112 GBONYIN / EKITI EAST / EMURE

 

BAMISILE OLUFEMI RICHARD APC

 

 

 

 

113 IDO/ OSI/ MOBA/ ILEJEMEJE

 

OLANREWAJU IBRAHIM KUNLE APC

 

114 IKOLE / OYE OWOLABI PETER APC

 

 

 

ENUGU STATE (8)

 

115 ANINRI / AWGU / OJI RIVER

 

OKECHUKWU TOBY PDP

 

 

116 ENUGU EAST / ISI-UZO

 

NNAJI PRINCE CORNELIUS NWAEDOZIE PDP

 

 

117 ENUGU NORTH / ENUGU SOUTH

 

CHUKWUEGBO OFOR GREGORY PDP

 

 

118 EZEAGU / UDI

 

AMADI DENNIS OGUERINWA PDP

 

119 IGBO-ETITI / UZO-UWANI

 

OKE MARTINS PDP

 

 

120 IGBO-EZE NORTH / UDENU

 

SIMON CHUKWUEMEKA ATIGWE PDP

 

 

121 NKANU EAST / NKANU WEST

 

NNAJI NNOLIM JOHN PDP

 

 

 

122 NSUKKA / IGBO-EZE SOUTH

ASADU PATRICK OZIOKOJA PDP

 

 

 

GOMBESTATE (6 )

 

 

123 AKKO CANDIDATE YET TO BE DETERMINED APC COURT ORDER

 

 

124 BALANGA / BILLIRI

 

MELA VICTOR APC

 

 

125 DUKKU / NAFADA

 

AISHATU JIBRIL DUKKU APC

 

 

126 GOMBE / KWAMI / FUNAKAYE BAUCHI

 

YAYA TANGO APC

 

 

 

127 KALTUNGO / SHONGOM KARU

 

SIMON ELISHA APC

 

 

 

128 YAMALTU / DEBA

 

ABUBAKAR YUNUSA AHMAD APC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMO STATE (10)

 

129 ABO-MBAISE / NGOR OKPALA

 

BEDE UCHENNA EKE PDP

 

 

130 AHIAZU MBAISE / EZINIHITTE

 

EMEKA MARTINS CHINEDU PDP

 

 

131 EHIME MBANO / IHITEUBOMA / OBOWO SUPPLEMENTARY

 

 

132 IDEATO NORTH / IDEATO SOUTH

 

PASCHAL OBI AA

 

 

133 IKEDURU / MBAITOLU

 

NWAWUBA HENRY NDOCHUKWU PDP

 

 

 

134 ISIALA MBANO / OKIGWE / ONUIMO SUPPLEMENTARY

 

 

135 ISU/NJABA / NKWERE /NWANGELE

 

UGONNA OZURIGBO APC

 

 

136 OGUTA / OHAJI-EGBEMA /ORU WEST

 

KINGSLEY C. UJU AA

 

 

137 ORU EAST / ORSU / ORLU

 

JERRY ALAGBAOSO PDP

 

138 OWERRI MUNICIPAL /OWERRI NORTH / OWERRI WEST

 

ELEZIEANYA IKENNA ONYECHERE PDP

 

 

JIGAWA STATE (11)

 

 

139 BABURA / GARKI

 

ADAMU MUHAMMADU FAGENGAWO APC

 

 

140 BIRNIN KUDU / BUJI DA’U

 

ALIYU MAGAJI APC

 

 

141 BIRNIWA / GURI / KIRI KASAMA FULATA

 

ABUBAKAR HASSAN APC

 

 

142 DUTSE / KIYAWA

 

ABDULLAHI IBRAHIM DUTSE APC

 

 

143 GUMEL/ SULE/ MAIGATARI GAGARAWA/ TANKARKAR

 

SANI NAZIFI APC

 

 

 

144 GWARAM KILA

 

HASSAN YUGUDA APC

 

 

 

145 KAZAURE / RONI /GWIWA / YANKWASHI KAZAURE

 

MUHAMMAD GUDAJI APC

 

 

 

 

 

146 HADEJIA / KAFIN HAUSA / AUYO

IBRAHIM USMAN AUYO APC

 

 

147 JAHUN / MIGA

 

YUSUF SAIDU MIGA APC

 

 

148 MALLAM MADORI / KAUGAMA

 

ABUBAKAR MAKKI YALLEMAN APC

 

 

 

149 RINGIM / TAURA

 

SANI ADO KIRI APC

 

 

 

KADUNA STATE (16)

 

150 BIRNIN GWARI / GIWA

SHEHU BALARABE APC

 

 

151 CHIKUN / KAJURU

 

UMAR BARDE YAKUBU PDP

 

 

152 IGABI CANDIDATE YET TO BE DETERMINED APC COURT ORDER

 

 

153 IKARA / KUBAU

 

HAMISU IBRAHIM   APC

 

 

154 JABA / ZANGON KATAF

 

MAGAJI AMOS GWAMNA PDP

 

 

155 JEMA’A / SANGA

 

GARBA SHEHU NICHOLAS PDP

 

 

 

156 KACHIA / KAGARKO SUPPLEMENTARY

 

 

 

157 KADUNA NORTH

 

SULEIMAN SAMAILA APC

 

 

 

158 KADUNA SOUTH

 

AHMED MUKTAR APC

 

 

 

159 KAURA GWANI

 

GIDEON LUCAS PDP

 

 

 

160 KAURU CHAWAI

 

ZAKARI MUKHTAR APC

 

 

 

161 CANDIDATE YET TO BE DETERMINED

APC COURT ORDER

 

 

162 MAKARFI / KUDAN LADAN

 

MUKHTAR SHEHU APC

 

 

 

 

163 SABON GARI

 

MOHAMMAD GARBA DATTI APC

 

 

 

164 SOBA

 

HAMZA IBRAHIM APC

 

 

165 ZARIA

 

TAJUDEEN ABBAS APC

 

 

 

 

KANO STATE (24)

 

166 ALABSU / GAYA / AJINGI GAYA

 

ABDULLAHI MAHMUD APC

 

 

 

167 BEBEJI / KIRU

 

ABDULMUMIN JIBRIN APC

 

 

 

168 BICHI

 

ABUBAKAR KABIR ABUBAKAR APC

 

 

 

169 DALA

 

ABDALLAH BABANGIDA ALASAN APC

 

 

 

 

 

170 DAMBATTA / MAKODA

 

AYUBA BADAMASI APC

 

 

 

171 DAWAKIN TOFA / TOFA / RIMIN GADO JOBE

 

TIJJANI ABDULKADIR APC

 

 

 

172 DAWAKIN-KUDU /WARAWA DAWAKI

 

MUSTAPHA BALA APC

 

 

 

173 DOGUWA / TUDUN WADA GARBA

 

AL-HASSAN ADO APC

 

 

 

174 FAGGE

 

SULEIMAN AMINU APC

 

 

 

175 GEZAWA / GABASAWA

 

NASIRU ABDUWA GABASAWA APC

 

 

 

176 GWALE KEN-KEN

 

LAWAN ABDULLAHI APC

 

 

 

177 GWARZO / KABO GARO

 

MUSA UMAR APC

 

178 KANO MUNICIPAL

 

SHA’ABAN IBRAHIM SHARADA APC COURT ORDER

 

 

 

179 KARAYE / ROGO DEDERI

 

HARUNA ISA APC

 

 

 

180 KUMBOTSO DAN AGUNDI

 

MUNIR BABBA APC

 

 

 

181 KURA / MADOBI / GARUN MALLAM

 

IDRIS KABIRU APC

 

 

 

182 MINJIBIR / UNGOGO NASS

 

SANI MA’ARUF APC

 

 

 

 

183 NASSARAWA

 

AHMED NASSIR ALI APC

 

 

 

184 RANO / BUNKURE / KIBIYA RURUM

 

KABIRU ALHASSAN USMAN APC

 

 

 

 

 

185 SHANONO / BAGWAI BADAU

 

YUSUF AHMAD APC

 

 

 

186 SUMAILA / TAKAI KAWU

 

SULEIMAN ABDURRAHAMAN APC

 

 

 

187 TARAUNI IBAHIM

 

MUHAMMAD HAFIZ KAWU APC

 

 

 

188 TSANYAWA / KUNCHI BALA

 

SANI UMAR APC

 

 

 

189 WUDIL / GARKO

 

ALI WUDIL MUHAMMAD APC

 

 

 

 

 

KATSINA STATE (15)

 

 

190 BAKORI / DANJA

 

AMIRUDDIN TUKUR APC

 

 

 

191 BATAGARAWA / CHARANCHI / RIMI HAMZA

 

DALHATU BATAGARAWA APC

 

 

 

192 BATSARI / SAFANA / DANMUSA

 

AHMED DAYYABU SAFANA APC

 

 

 

193 BINDAWA / MANI

 

AMINU ASHIRU MANI APC

 

 

 

194 DAURA / SANDAMU / MAI’ADUA

 

FATUHU MUHAMMED APC

 

 

 

195 DUTSIN-MA / KURFI

 

ABDULKADIR ARMAYA’U APC

 

 

 

196 FASKARI / KANKARA / SABUWA

 

MURTALA ISAH KANKARA APC

 

 

 

197 FUNTUA / DANDUME DANDUTSE

 

MUNTARI MOHAMMED APC

 

 

 

198 INGAWA / KANKIA / KUSADA

 

ABUBAKAR YAHAYA KUSADA APC

 

 

 

199 JIBIA / KAITA

 

SADA SOLI APC

 

200 KATSINA

 

SALISU IRO ISANSI APC

 

 

201 MALUMFASHI / KAFUR

 

BABANGIDA IBRAHIM APC

 

 

 

202 MASHI / DUTSI MANSIR

 

ALIYU MASHI APC

 

 

 

203 MATAZU / MUSAWA

 

AHMED USMAN LIMAN APC

 

 

 

204 ZANGO / BAURE NASIRU

 

SANI ZANGON DAURA APC

 

 

 

 

 

 

KEBBI STATE (8)

 

 

205 ALEIRO / GWANDU / JEGA

 

JEGA MUHAMMAD UMAR APC

 

 

 

206 AREWA / DANDI

 

SULEIMAN KANGIWA HUSSAINI APC

 

 

 

207 ARGUNGU / AUGIE

 

BASHER ISAH APC

 

 

 

208 BAGUDO / SURU

 

BELLO A. KAOJE APC

 

 

209 BUNZA / BIRNIN KEBBI /KALGO

 

MUHAMMAD YAKUBU BELLO APC

 

 

 

210 FAKAI / SAKABA / WASAGU DANKO / ZURU TUKURA

 

KABIR IBRAHIM APC

 

 

 

211 KOKO BESSE / MAIYAMA

 

MOHAMMED SHEHU APC

 

 

 

212 NGASKI / SHANGA / YAURI

 

YUSUF TANKO SUNUNU APC

 

 

 

KOGI STATE ( 9)

 

 

213 ADAVI / OKEH

 

I BELLO JOSEPH ASUKU APC

 

 

 

 

 

214 AJAOKUTA

 

IDIRISU LAWAL MUHAMMADU APC

 

 

 

215 OKENE / OGORI –MAGOGO

 

YUSUF AHMED TIJANI APC

 

 

 

216 ANKPA / OMALA / OLAMABORO

 

ALI ABDULLAHI IBRAHIM APC

 

 

217 BASSA/DEKINA SUPPLEMENTARY

 

 

 

218 IDAH / IGALAMELA ODULU / IBAJI / OFU

 

ZACHARIAS DAVID IDRIS APC

 

 

 

219 IJUMU / KABBA BUNU

 

YUSUF TAJUDEEN AYO PDP

 

 

 

220 LOKOJA / KOGI K.K.

 

ISAH ABDULKAREEM USMAN APC

 

 

 

221 YAGBA EAST / YAGBA WEST / MOPA MURO

 

LEKE JOSEPH ABEJIDE ADC

 

 

 

 

KWARA STATE (6)

 

 

222 BARUTEN / KAIAMA

 

MOHAMMED OMAR BIO APC

 

 

223 EDU / PATIGI / MORO

 

AHMED ABUBAKAR NDAKENE APC

 

 

 

224 EKITI / ISIN / IREPODUN / OKE-ERO

 

OLAWUYI ABDULRAHEEM OLATUNJI APC

 

 

225 IFELODUN / OFFA / OYUN

 

TIJANI KAYODE ISMAIL APC

 

 

 

226 ILORIN EAST / ILORIN SOUTH

 

OLADODO ABDULGANIYU SAKA COOK APC

 

 

 

227 ILORIN WEST / ASA ALAJAGUSI

 

ABDULYEKEEN SADIQ APC

 

 

 

LAGOS STATE (24)

 

 

228 ETI-OSA SUPPLEMENTARY

 

 

229 APAPA

EGBERONGBE MUFUTAUADEWALE APC

 

230 LAGOS ISLAND I

 

ENITAN DOLAPO BADRU APC

 

 

 

231 LAGOS ISLAND II

 

AKIOLU MOSHOOD KAYODE APC

 

 

 

232 LAGOS MAINLAND

 

JIMOH ABDULRAHEEM OLAJIDE APC

 

 

 

233 SURULERE I

 

FEMI GBAJABIAMILA APC

 

 

 

234 SURULERE II

 

OLATUNJI ABIOLA SHOYINKA PDP

 

 

235 EPE

 

TASIR RAJI OLAWALE APC

 

 

 

236 IBEJU LEKKI

 

BALOGUN ADEBAYO OLUSEGUN APC

 

 

237 IKORODU

BENSON BABAJIMI ADEGOKE APC

 

 

238 SHOMOLU SUPPLEMENTARY

 

239 KOSOFE

 

AGUNSOYE OLUWAROTIMI OJO APC

 

 

 

240 AGEGE

 

ADEJARE SAMUEL BABATUNDE APC

 

 

 

241 IFAKO-IJAIYE

 

OWOLABI ADISA JAMES APC

 

 

 

242 ALIMOSHO

 

OLUFEMI BANDELE ADEBANJO APC

 

 

 

243 BADAGRY

 

HUMPE ADANDE BABATUNDE APC

 

 

 

 

244 IKEJA

 

JAMES ABIODUN FALEKE APC

 

 

245 MUSHIN I

 

ALLI ADEYEMI TAOFEEK APC

 

 

246 MUSHIN II

 

BOLAJI YUSUF AYINLA APC

 

 

247 OJO SUPPLEMENTARY

 

 

248 AMUWO-ODOFIN

 

AJOKPA OGHENE EMMANUEL EGOH PDP

 

 

249 AJEROMI / IFELODUN SUPPLEMENTARY

 

 

250 OSHODI / ISOLO I SUPPLEMENTARY

 

 

251 OSHODI / ISOLO II SUPPLEMENTARY

 

 

NASARAWA STATE (5)

 

 

252 AKWANGA / NASSARAWA EGGON / WAMBA

 

ABDULKARIM USMAN PDP

 

 

 

253 AWE / DOMA / KEANA

 

ABUBAKAR HASSAN NALARABA APC

 

 

 

254 KEFFI / KARU / KOKONA GAZA

 

JONATHAN GBEFWI PDP

 

 

 

255 LAFIA / OBI

 

ABUBAKAR SARKI DAHIRU APC

 

 

 

 

 

256 NASSARAWA / TOTO

 

ABDULMUMIN MOHAMMED ARI APC

 

 

 

 

 

 

 

 

NIGER STATE (10)

 

 

257 AGAIE / LAPAI

 

MAMUDU ABDULLAHI APC

 

 

258 AGWARA / BORGU

 

MOHAMMED JAFARU APC

 

 

 

259 BIDA / GBAKO / KATCHA

 

ABDULLAHI SAIDU MUSA APC

 

 

 

260 BOOSO / PAIKORO BARWA

 

SHEHU BEJI APC

 

 

 

261 CHANCHAGA

 

MOHAMMED UMARU BAGO APC

 

 

 

262 GURARA / SULEJA / TAFA CANDIDATE YET TO BE DETERMINED APC COURT ORDER

 

263 KONTAGORA / WUSHISHI / MARIGA / MASHEGU CANDIDATE YET TO BE

DETERMINED APC COURT ORDER

 

 

264 LAVUN / MOKWA / EDATI

 

USMAN ABDULLAHI APC

 

 

 

265 MAGAMA / RIJAU CANDIDATE YET TO BE DETERMINED APC COURT ORDER

 

 

266 SHIRORO / RAFI / MUNYA

 

UMAR SAIDU DOKA APC

 

 

 

 

OGUN STATE ( 9 )

 

 

 

267 ABEOKUTA NORTH \ OBAFEMI OWODE \ ODEDAOLUMIDE

 

BABATUNDE OSOBA APC

 

 

 

268 ABEOKUTA SOUTH

 

EDUN OLANREWAJU OLADAPO APC

 

 

269 ADO-ODO OTA

 

OJUGBELE JIMOH OLUSOLA APC

 

 

 

270 EGBADO NORTH / IMEKOAFON

 

JIMOH OLAIFA AREMU ADC

 

 

 

271 EGBADO SOUTH / IPOKIA

 

KOLAWOLE LAWAL APM

 

 

 

272 IFO \ EWEKORO

 

IBRAHIM AYOKUNLE ISIAKA APC

 

 

 

273 IJEBU NORTH / IJEBU EAST / OGUN WATERSIDE

 

ADEKOYA ADESEGUN ABDULMAJEED PDP

 

 

 

274 IJEBU ODE / ODOGBOLU / IJEBU NORTH EAST

 

OSUNSANYA KOLAPO KOREDE APC

 

 

 

275 IKENNE/SHAGAMU/REMO NORTH

 

ONANUGA ADEWUNMI ORIYOMI APC

 

 

 

 

ONDO STATE ( 9)

 

 

276 AKOKO NORTH EAST / AKOKO NORTH WEST

 

OLUBUNMI TUNJI-OJO APC

 

 

277 AKOKO SOUTH EAST / AKOKO SOUTH WEST

 

ADEJORO ADEOGUN APC

 

 

 

278 AKURE NORTH / AKURE SOUTH

 

OMOLAFE ISAAC ADEBAYO PDP

 

 

 

279 ESE-ODO / ILAJE

 

AKINJO VICTOR KOLADE PDP

 

 

 

280 IDANRE / IFEDORE

 

TAJUDEEN ADEYEMI ADEFISOYE SDP

 

 

 

281 ILEOLUJI /OKEIGBO / ODIGBO

 

AKINFOLARIN MAYOWA SAMUEL APC

 

 

 

282 IRELE/ OKITIPUPA

 

IKENGBOLU GBOLUGA DELE PDP

 

 

 

283 ONDO EAST / ONDO WEST

 

PETER ABIOLA MAKINDE ADC

 

 

 

284 OWO/OSE

 

ADELEGBE OLUWATIMEHIN E. APC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OSUN STATE (9)

 

 

285 ATAKUMOSA EAST / ATAKUMOSA WEST / ILESA EAST / ILESA WEST

 

LAWRENCE BABATUNDE AYENI APC

 

 

 

286 AYEDAADE / IREWOLE / ISOKAN

 

TAIWO OLUKEMI OLUGA APC

 

 

 

287 AYEDIRE / IWO / OLAOLUWA

 

AMOBI YINUSA AKINTOLA APC

 

 

288 BOLUWADURO / IFEDAYO / ILA

 

OLUFEMI FAKEYE APC

 

 

 

289 EDE NORTH / EDE SOUTH / EGBEDORE / EJIGBO

 

SALAM BAMIDELE PDP

 

 

 

290 IFE CENTRAL / IFE NORTH / IFE SOUTH / IFE EAST

 

AJILESORO ABIMBOLA TAOFEEK PDP

 

 

 

291 IREPODUN / OROLU / OLORUNDA / OSOGBO

 

OYEWO OLUBUKOLA OYEGBILE APC

 

 

 

292 OBOKUN / ORIADE

 

OKE OLUWOLE BUSAYO PDP

 

 

 

293 ODO-OTIN / IFELODUN / BORIPE

 

AFOLABI RASHEED OLALEKAN APC

 

 

 

OYO STATE (14)

 

 

294 AFIJIO / OYO EAST / OYO WEST / ATIBA

 

ADEYEMI AKEEM ADENIYI APC

 

 

 

295 AKINYELE/LAGELU

 

AKINTOLA OLUOKUN GEORGE APC

 

 

296 EGBEDA / ONA-ARA

 

AKINOLA ADEKUNLE ALABI APC

 

 

 

297 IBADAN NORTH

 

OLAIDE ADEWALE AKINREMI APC

 

 

298 IBADAN NORTH EAST / IBADAN SOUTH EAST

 

ABASS ADIGUN ADEKUNLE PDP

 

 

299 IBADAN SOUTH WEST / IBADAN NORTH WEST

OLAJIDE A. STANLEY PDP

 

300 IBARAPA CENTRAL / IBARAPA NORTH SUPPLEMENTARY

 

 

301 IBARAPA EAST / IDO

 

OLUYEMI ADEWALE TAIWO PDP

 

 

 

302 IREPO / ORELOPE / OLORUNSOGO

 

OJERINDE OLUMIDE ABIODUN APC

 

 

303 ISEYIN / ITESIWAJU / KAJOLA / IWAJOWA

 

SHINA ABIOLA PELLER APC

 

 

304 OGBOMOSO NORTH / OGBOMOSHO SOUTH / ORIRE

 

AJAO JACOB ADEJUMO ADP

 

 

305 OGO-OLUWA / SURULERE

 

ODEBUNMI OLUSEGUN APC

 

 

306 OLUYOLE

 

TOLULOPE TIWALOLA AKANDE-SADIPE APC

 

 

307 SAKI EAST / SAKI WEST / ATISBO

 

OLATUBOSUN OLAJIDE BOLADALE APC

 

 

 

PLATEAU STATE (8)

 

308 BARKIN LADI / RIYOM

 

SIMON DAVOU MWADKWON PDP

 

309 BOKKOS / MANGU

 

SOLOMON MAREN BULUS PDP

 

 

310 JOS NORTH / BASSA SUPPLEMENTARY

 

 

311 JOS SOUTH / JOS EAST

 

DACHUNG MUSA BAGOS PDP

 

 

312 KANKE / PANKSHIN /KANAM

 

YUSUF ADAMU GAGDI APC

 

 

313 LANGTANG NORTH / LANGTANGSOUTH

 

BENI BUTMAK LAR PDP

 

 

314 MIKANG / QUA-ANPAN / SHEDAM

 

LONGGAP KOMSOL ALPHONSUS APC

 

 

315 WASE

 

AHMED IDRIS APC

 

 

 

 

RIVERS STATE (13)

 

316 ABUA ODUAL / AHOADA EAST

 

SOLOMON BOB PDP

 

 

317 AHOADA WEST / OGBA EGBEMA NDONI SUPPLEMENTARY

 

 

318 AKUKU TORU / ASARI TORU SUPPLEMENTARY

 

319 ANDONI / OPOBO NKORO

 

AWAJI-INOMBEK ABIANTE DAGOMIE PDP

 

 

320 BONNY / DEGEMA SUPPLEMENTARY

 

 

 

321 ELEME / OYIGBO / TAI

 

CHISOM PROMISE DIKE PDP

 

 

322 EMOHUA / IKWERRE SUPPLEMENTARY

 

 

323 ETCHE / OMUMA

 

EPHRAIM NWUZI

 

 

324 GOKANA / KHANA

DUMNAMENE ROBISON DEKOR PDP

 

 

 

325 OBIO AKPOR

 

CHIDA KINGSLEY OGUNDU PDP

 

 

326 OKRIKA / OGU BOLO SUPPLEMENTARY

 

 

327 PORT HARCOURT I

 

KENNETH ANAYO CHIKERE PDP

 

 

328 PORT HARCOURT II

 

IGWE CHINYERE EMMANUEL PDP

 

 

SOKOTO STATE (11)

 

329 BINJI / SILAME

 

MANI MAISHINKO PDP

 

 

330 BODINGA / DANGE – SHUNI / TURETA SUPPLEMENTARY

 

 

331 GORONYO /GADA

 

MUSA SARKIN ADAR ( APC)

 

 

332 TANGAZA/ GUDU

YUSUF ISAH KURDULA APC

 

 

333 ILLELA/ GWADABAWA

 

BALARABE SALAME ABDULLAHI APC

 

 

 

334 ISA / SABON BIRNIN

 

MOHAMMED SAIDU BARGAJA PDP

 

 

 

335 KEBBE / TAMBUWAL

KOKANI BALA APC

 

 

336 KWARE / WAMAKKO

 

AHMAD ABDULLAHI KALAMBAINA APC

 

 

 

337 WURNO/ RABAH

 

ALIYU IBRAHIM ALMUSTAPHA (APC)

 

338 YABO/ SHAGARI UMARU ABUBAKAR YABO M APC SOKOTO NORTH / SOKOTO SOUTH

ABUBAKAR III HASSAN BALA M APC

 

 

 

TARABA STATE (6)

 

340 KARIM LAMIDO LAU /ARDO – KOLA

 

DANLADI BAIDU TIJO PDP

 

 

 

341 BALI / GASSOL HAMMAN-JULDE

 

GARBA CHEDE APC

 

 

 

342 TAKUM/ DONGA / USSA RIMAMNDE

 

SHAWULU KWEWUM PDP

 

 

 

343 SARDAUNA / KURMI / GASHAKA

 

DAVID FUOH ABEL PDP

 

 

 

344 IBI / WUKARI

 

USMAN DANJUMA SHIDDI APGA

 

 

 

345 JALINGO / YORRO / ZING

 

IBRAHIM AMINU MALLE APC

 

 

 

 

 

 

 

YOBE STATE (6)

 

346 BADE / JAKUSKO ZAKARIYA’U

 

MOHAMMED GALADIMA APC

 

 

 

347 BURSARI / GEIDAM / YUNUSARI

 

LAWAN SHETTIMA ALI APC

 

 

 

 

348 DAMATURU / GUJBA / GULANI / TARMUWA

 

KHADIJA BUKAR ABBA IBRAHIM APC

 

 

 

 

349 FIKA / FUNE

 

ABUBAKAR YERIMA IDIRIS APC

 

 

 

 

350 MACHINA / NGURU / YUSUFARI /KARASUWA

 

TIJJANI ZANNAH ZAKARIYA APC

 

 

 

351 NANGERE / POTISKUM

IBRAHIM UMAR POTISKUM APC

 

 

 

 

 

 

ZAMFARA STATE 7

 

352 ANKA / TALATA MAFARA

 

AHMAD SHARO ANKA APC

 

 

 

353 BAKURA / MARADUN

 

MUHAMMAD MUTTAKA RINI APC

 

 

 

354 BUNGUDU / MARU

 

ZUBAIRU ABDULMALIK APC

 

 

 

 

355 GUMMI / BUKKUYUM

 

BUKKUYUM UMARU JIBO APC

 

 

 

 

356 GUSAU / TSAFE RIKIJI

 

SANUSI GARBA APC

 

 

 

357 KAURA – NAMODA / BIRNIN MAGAJI

 

MUHAMMAD IBRAHIM BIRNINMAGAJI APC

 

 

 

 

358 SHINKAFI / ZURMI

 

HUSAINI ABUBAKAR MORIKI APC

 

 

 

 


FCT ABUJA (2)

 

 

359 AMAC/BWARI JIBA

YOHANNA MICAH PDP

 

 

 

360 KUJE/ABAJI/ GWAGWALADA/ KWALI

 

HASSAN SOKODABO USMAN PDP

 

 

Continue Reading
3 Comments

3 Comments

  1. Microsoftexchangeserversupport.Com

    March 9, 2020 at 4:39 am

    However, all this could only be made potential by fulfilling the
    predefined necessities of the tool. There are two MCITP tracks
    out there for Windows Server 2008, the MCITP: Server Administrator or the MCITP:
    Enterprise Administrator (doesnt imply you cant get both; they’re two separate certifications with totally different requirements and target audiences).
    In this aggressive world need to access business important data anytime, anywhere is essential to get that edge against rivals.

    Repair Damaged Access Database: The unnecessary data loss
    situations in MDB information easily get recoverable with quality software.
    This lets you get an inventory of valid email
    tackle and push them out to the border of your network.

    Each mailbox is transformed right into a PST file, i.e.
    Outlook information file consisting of all email folders; address guide, calendar, and different components.
    For retaining Email knowledge of Lotus Notes after moving to MS Outlook,
    Email knowledge of Lotus Notes should be converted to Microsoft Outlook.
    If you’re migrating from Notes to Outlook Exchange Server 5.5
    or Exchange 2000, you might also want to migrate the private contacts of Lotus Notes customers along with other mails and required content material.
    For successful Notes to Outlook conversion, you can use a third-celebration product referred to as Kernel
    for Lotus to Outlook conversion device. https://microsoftexchangeserversupport.com/export-microsoft-exchange-mailboxes-to-pst/

  2. frolep rotrem

    March 20, 2020 at 5:00 am

    I haven¦t checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

  3. How to Buy Silk Sarees

    March 29, 2020 at 8:53 am

    Hi tһere, every time i used to check wеblog postѕ here early
    in the morning, as i love to gain knowledge of
    mоre and more. https://www.blackhatway.com/index.php?action=profile;u=8031

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

House of Reps

We Have Evidence on Govt Agencies ‘Diverting Public Funds’- Speaker, Femi Gbajabiamila

Published

on

The Speaker of the House of Representatives, Hon. Femi Gbajabiamila on Thursday revealed that the House was in possession of “credible reports” indicating that some government agencies were diverting public funds to “finance frivolities.”

Gbajabiamila made the disclosure while declaring open a meeting between the House Committee on Finance and revenue generating agencies of the government in Abuja on Thursday.

The meeting which will specifically xray the  Medium Term Expenditure Framework (MTEF)  and Fiscal Strategy Paper (FSP)  of the federal in order to determine how the government plans to fund it will last for five days.

Speaking further, Gbajabiamila acknowledged that the government cannot depend on foreign loans to fund its way out of the economic crises occasioned by the COVID-19 pandemic saying that the government and its agencies must necessarily cut down on irrelevant spending and also deepen revenue generation as the way out.

“Our country is currently facing a fiscal crisis, compounded by the intense disruption that has been wrought on our economic performance and financial projections by the Covid 19 pandemic. We are not the only ones. Nations all over the world, including those we rightly consider to be leading lights, are facing a moment of reckoning that is redefining the way Government operates. Already, we have had to carry out severe cuts to the 2020 Appropriation Act, while at the same time borrowing more to fund urgent development needs and implement interventions to help the most vulnerable of our citizens get through these trying times with some dignity.

“All of us in the House of Representatives recognise that the challenges we now face will not abate in the medium term. Yet, we are committed to using the appropriations process as a tool for accomplishing our nation’s most pressing development objectives. We have a responsibility to act with urgent determination to build the infrastructure of opportunity that is required to lift millions of our fellow citizens out of poverty.

“ We recognise that we cannot accomplish these objectives using loans and outside financing alone. Therefore, we need impose deep cuts in the cost of governance and improve internal revenue generation and collection so that we can free up resources that can then be deployed to fund policy initiatives that will enhance the lives of our people,” the Speaker said.

Assuring that the House of Representatives was determined to play its constitutional role as the “keeper of the public purse,” Gbajabiamila said that the House will do its job irrespective of whose ox was gored.

“The revenue-generating agencies of the Federal Government of Nigeria have a vital role to play in this regard. There has thus far been a consistent failure to adhere to the revenue remittance agreements to which many of these agencies have committed. We have credible reports that these desperately needed funds have in many cases, been diverted to finance unnecessary trivialities. At the same time, the Government is left scrambling for alternative sources to fund priority projects. We cannot afford this dynamic, and we will not tolerate it any more.

 

“The legislature remains the keeper of the public purse, with broad constitutional authority to act on behalf of the Nigerian people, to ensure that our collective resources are efficiently administered in service of the public good. Let no one be in doubt, the House of Representatives will not hesitate to act on our constitutional authority notwithstanding whatever objections may arise,” Gbajabiamila warned.

Continue Reading

House of Reps

FHA Appointment: I will Be ‘Good Ambassador of the Legislature in the Executive’ – Abdulmumin Jibrin

Published

on

 

The former Chairman of the House of Representatives Committee on Appropriation, Hon. Abdulmunin Jibrin has assured the National Assembly and lawmakers that he was going to be “a good ambassador of the legislature in the executive arm [the] government.

Jibrin who was last week appointed the Executive Director, Federal Housing Authority (FHA) by President Muhammadu Buhari made the promise on Monday after a “thank you” visit to the Speaker of the House of Representatives, Hon. Femi Gbajabiamila at the National Assembly.

Jibrin, popularly called the “kingmaker” by his admirers for his role in the emergence of the Speaker of the House of Representatives, Hon. Femi Gbajabiamila and his Predecessor, Hon. Yakubu  Dogara have remained a controversial figure for his penchant for “speaking truth to power.”

The former lawmaker who was elected into the House of Representatives in 2011 to represent that Kiru/Bebeji federal constituency of Kano state hugged national headlines in November 2016 when he wrote, to President Muhammadu Buhari requesting that the then Speaker, Yakubu Dogara, Deputy Speaker, Yusuf Lasun, the Chief Whip, Alhassan Ado-Doguwa; and the Minority Leader, Mr Leo Ogor  be arrested and prosecuted for “padding” the 2016 national budget.

He was subsequently suspended by the House while he also lost his appointment as the Chairman of the highly influential Committee on Appropriation of the House.

He was re-elected into the House in the 2019 general election, but was later sacked by the appeal court in November, 2019.

He later lost his seat to the Peoples Democratic Party (PDP) candidate Hon. Ali Datti-Yako who polled 48,601 against Jibrin who scored 13,587 votes in the Appeal Court ordered rerun election.

His appointment by President Buhari has been long awaited as he was at different times touted as being positioned to take over at the Securities and Exchange Commission (SEC).

As an Executive Director in the FHA, Jibrin will be in charge of of the Business Development, Corporate and Social Housing scheme of the housing authority.

Continue Reading

House of Reps

Assent to CAMA Law, Confirmation of the ‘Joint Task’ Policy of Reps- Spokeman

Published

on

 

The House of Representatives has assured Nigerians that the revitalization of the economy remains the priority of the House even amidst the economic and other challenges posed by the coronavirus pandemic.

 

The House, through a statement issued in Abuja on Saturday by its Spokesman, Hon. Benjamin Kalu (APC, Abia state) while reacting to the signing into law of  the Companies and Allied Matters Act (amendment) Bill (“CAMA”),  2020 by President Muhammadu Buhari on Friday stated that assent of the President to bill was a direct result of the “harmonious working relationship between the legislature and the executive.”

The stated revealed that the leadership of the House of Representatives had earlier assured Nigerians that the bill was going to be signed into law, especially with the tenacious efforts of the leadership of the House, and indeed the National Assembly.

According to the Spokesman, the 9th House of Representative would not and never relent in deploying  “legislative interventions” to help in solving the challenges of Nigeria.

 

The House’ statement described the  President’s assent to the bill was a “major landmark” as it will revolutionize the way business is don e in Nigeria, moving forward.

 

The House’ full statement reads:

 

“The 9th National Assembly has scored another major landmark with the Companies and Allied Matters Act (amendment) Bill (“CAMA”), which was signed into law by President Muhammadu Buhari on Friday, August 7, 2020.

 

“On February 25, while meeting with the Presidential Enabling Business Environment Council led by Dr Jumoke Oduwole, the Special Adviser to the President on Ease of Doing Business, Speaker Femi Gbajabiamila had assured Nigerians that the House would fast-track the consideration and amendment of CAMA, stating that the bill was a key priority of the 9th House necessary to address national economic challenges and to improve the legal framework for doing business in Nigeria.

 

“The bill which was passed barely two weeks after that promise, comes as a result of the resolve of both chambers of the 9th National Assembly to facilitate the ease of doing business in Nigeria. Its final assent into law marks a key milestone in the fulfillment of the legislative agenda of the House under the leadership of Speaker Femi Gbajabiamila and is attributable to the harmonious working relationship between the Legislature and the Executive.

 

“The Nigerian economy remains a priority for the 9th House and in the same manner with which it swiftly and diligently passed the Finance Act, the Deep Offshore Sharing Formula Act, and the revised Appropriation Act 2020, the House will continue to deploy strategic legislative interventions to improve governance and make the business environment more accommodating.

 

“Going forward, the House will prioritize the Electoral Act (amendment) Bill, the Constitution Amendment, and the Petroleum Industry Governance Bill (PIGB), among other all-important legislation as promised by the Speaker at different fora and in line with the contract between members of the House and the Nigerian people, because ‘Nation Building’ is indeed ‘A Joint Task’.

 

Continue Reading

Trending